04 Ocak 2013, 21:03 - Anasayfa // Yerel Sporlar Haberi yazdır

Hedef Şampiyon Sporcular Yetiştirmek

Hedef Şampiyon Sporcular Yetiştirmek

Sporculuk ve hocalık kariyerinde Ordu'ya sayısız başarılar kazandıran Tekvando Teknik Direktörü Halil Öziş, tek hedefinin şampiyon sporcular yetiştirmek olduğunu söyledi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Mesleğine olan aşkı yılların verdiği birikimle birleşince ortaya seyrine doyum olmaz projeler çıkaran bir spor adamı Halil Öziş... Sporculuk yıllarında Avrupa ve Dünya Şampiyonalarında Ay Yıldızlı bayrağımızı birçok kez göklere çeken, teknik direktörlük kariyerinde ise Ordu ve Türkiye’ye sayısız başarılı sporcu kazandıran tecrübeli hoca, gazetemize önemli açıklamalarda bulundu. Sporcularının olimpiyatlarda madalya almak için uzun süredir çalıştığını belirten Halil Öziş, “Başarının sırrı çok çalışmak ve inanmaktır. Biz de bunu yapıyoruz. Bir spor adamı olarak her zaman tek hedefim başarılı sporcular yetiştirmek oldu. Bizlere destek sağlanırsa sporcularımızın daha da büyük başarılar elde edeceğinden kimsenin şüphesi olmasın” yorumunu yaptı.

Korkacak adam değilim!
 
Halil Öziş’in ders niteliğindeki açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: “Ordu’da başarılı kişilere, güzel projeler üretenlere ve hayalleri sağlam olanlara karşı vefasızlık var. Bir de bunun üstüne çalışan ve üreten insanlara acımasız eleştiriler var. Ben, bu tür şeylerden korkacak, kaçacak adam değilim. Ordu’nun başarısı için herkesin önünde paspas olurum, ama çelme takmayı düşünenlerin önünde de duvar... Eleştiri tabi ki olmalı. Ancak sistemi eleştirmek varken; sadece başarılı oldu diye bir insanı eleştirmek adil değil. Ben, sadece üreten insanlara biraz daha fazla saygı ve sevgi bekliyorum. Nedense tırnağıyla kazıya kazıya gelen insanların, çok kolay tüketildiğini görüyorum. Bu da biz Ordulular adına yazık bir durum.”
 
‘Hayallerimi söyleyebilsem…’
 
 “Benim hedeflerim çok büyük fakat şu an bazılarını söylemiyorum, toplum buna hazır değil. Bir hedef koyuyorsun en kısa zamanda bu senin aleyhine dönüyor. İlimizde maalesef mantık oturmamış. Bunları anlatırken içimde fırtınalar kopuyor. Çok dikkat etmek ve ölçülü davranmak zorundayız. ‘Gizli’ hedeflerim her zaman çok büyük. Ne olduğunu sorarsanız Ordu hazır değil. İçinden gelen şeyleri anlattığın zaman, bazı konularda çok iddialıysan, bazılarının kuramadığı hayalleri kuruyorsan, hafife alıyorlar.”Benim ufkumdan korkanlar,düşündüğüm projeleri kendileri yapamayınca meclisinde sana yer vermediği gibi benden de yararlanmaktan kaçıyor.Çünkü benim ilim de donanımlı ve bilgili ufku geniş insanlardan hoşlanılmıyor.Benim üzüldüğüm ilimizin aydınlanması ve kalitesinin artmasından korkan gizli eller benim gibi düşünenleri istemiyor.Kendilerin de göremediği bu ufku başkasının ortaya koymasından da rahatsız oluyorlar.Neden korkup çekindiklerini de açıkçası anlayamadı.ABD ve AB ülkeleri BEYİN göçü için milyon dolarları harcarken benim ilim kendine hizmet edecek uçuk ufka sahip insanlara neden fırsat vermezler anlayamıyorum.’
 
‘Yılmayacağım’
 
 “Ben emeklerimle, Ordu’da tekvando sporunun gelişmesini yaygınlaşmasını ve tek elden kurtulmasını sağladım. Sayısız antrenör, Hakem ve spor adamı ve yöneticisi yetiştirdim ve topluma kazandırdım. Ordu spor tarihinde altın harflerle yazılacak başarıları Ordu’ya kazandırdım. Ama kimse bizi fark etmedi bile... Ben kendi kendimi mutlu ettim, gereken önem ve saygınlığı maalesef ilimizden görmedim ve dikkate alınmadım. Ben buna rağmen yılmadan yoluma devam ettim Allah ömür verirse de bundan sonra şartlar ne olursa olsun devam edeceğim.”
 
‘Basiretsiz bir durum’
 
 “Ordu’da benim sportif anlamda ortaya koyduğum projeleri anlayacak kapasitede ve ufukta anlayışın son derece zayıf oluşu beni üzüyor. Maalesef anlamayanlara sporu anlatmak, spor projeleri ve organizasyonları yaptırmak konusunda zorlanmak basiretsiz bir durum. Bu da beni son derece üzmekte ve spor aşkımı etkilemektedir. Hele hele hayatında spor salonunda terlememiş insanlara karşı düşüncelerimizi ve projelerimizi anlatmak zorunda kalıpta kendimi ifade etmekte zorlanmak bu memleketin evladı olarak çok üzülmektedir.”
 
‘İmkan verilsin, Dünya’yı fethederiz’
 
 “Bu konularda beni anlayan bir Ordu Valisine sahip olmaktan gurur duyuyorum. Onun bana gösterdiği ilgi, güven benim spor aşkımı taze tutuyor. Yeni göreve başlayan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürümüz de bize beklemediğimiz kadar önem verdiği gibi, ortaya koyduğumuz spor projelerine sahip çıkarak güçlendirmesi, son bir yıl içerisinde mutlu olmama yetiyor. Ama buna rağmen tüm devlet erkânımız topa verdiği mesai ve hassasiyetlerin yüzde birini bana verdiklerinde ben bu ilin gençleri ile Avrupa ve Dünyayı fethederiz.”
 
‘Bu ilin evladı olarak…’
 
“İlimizde spor politikaları anlamında çok geride olduğumuzu düşünüyorum. Esas olan spor için yapılan tesislerin içini spor yapanlarla doldurmaktadır. Ben bu ilin evladı olarak yeterince sahiplenildiğimi düşünmüyorum. Ben; bilgi, deneyim ve tecrübelerimi sportif anlamda ilimizin kalkınmasına ve gençliğin başarıdan başarıya koşmasına harcamak için çaba gösteriyorum. Ancak spordaki tecrübe ve yeteneklerimden yararlanması gereken ilimizin dinamiklerine, “Benden yararlanır mısınız” gibi bir istem de bulunmam kadar onur kırıcı bir durum olamaz. Ben de bunu yapmam.”
 
‘Yeterli finansman şart’
 
“Ordu ilimizde tüm elemanların top sporlarına karşı ilgisi, beni olağan üstü üzerken bende top sporlarına karşı sert duygular oluşturmaktadır. Ordu’da Avrupa ve Dünya hatta olimpiyatlarda madalya alacak bir iki branştan birisi olan tekvando bu kadar ilgisiz kalınması çok acınacak bir durum olduğunu düşünüyorum. Benim tek başına proje hazırlamam, koşmam yeterli olsa sorun olmaz, ancak bu projelerin gerçekleşmesi için yeterli finansman şart, özelikle antrenörlerin iyi koşullarda çalışması gerekiyor. Geçim derdi varken Türk sporunun geleceğini düşünemiyor insan. Sporcuların uygun ve üst düzey malzemeler ile çalışması gerekiyor bunların hepsi para ile oluyor.”
 
‘Nerde senin top sporların’
 
 “Bizlerden başarı bekleyenler ‘Bir gün sen ne yer ne içersin, nerede çalışırsın’ diye sormuyor bile. Bu son derece üzücü. Dünya çapında bir başarı için bu pancar yemek olmuyor. Sporcularımın özel ek gıda almaları gerekiyor. Dünya bu işler için laboratuar kurmuş, bilimsel olarak sporcularını araştırıp müsabakalar hazırlarken biz şuan orta çağ metotlarına göre antrenman yapıyoruz. Buna ‘hayır’ diyenler bana gelsinler. Kendi gözleri ile görsünler. Sadece hayatımızı topa göre endekslersek bu vicdani bir davranış olmaz. Ülkemizde 60 federasyon var. Yani 60 branş var… Yani bu sayı top sporlarının 20 katına tekabül ediyor. Sonuçta; hayat sadece top sporlarından ibaret değil. Olimpiyatlarda altın madalya tekvando ve atletizmden geldi. Hani nerde senin top sporların… Eğer bu ilde olimpiyatları izleyenler bu ilde yöneticilik yapıyorsa, akıllarına burada neden 5-10 Ordulu sporcu yok diye kendilerine sormadırlar. Ben; bize gereken önem verildiği takdirde, 2016 Olimpiyatlarına şampiyon sporcu kazandıracak kapasitemiz var düşüncesindeyim. Sadece sporcunun hayatını düşünmek ve planlamak da yeterli olmadığını biliyorum. Topa harcanan miktarların çok komik bir bölümü bize ayrılsa daha büyük başarılar elde edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.”
 
Protokoldekiler davetlerimize gelmiyor
 
“Hedeflerimden bir tanesi de Ordu’yu spor turizm şehri haline getirmek. Spor yatırımlarımızı buna göre yapmalıyız kimse bize bir şey sormuyor ki. Her kesin derdi stadyum yapmak, Dünya öyle spor branşları var ki doğa yapılıyor biz hem doğayı spora açarken hem de ilimizin kalkınmasına ekonomik olarak katkı sağlamasını düşünüp planlamalıyız. Top sporunun şeref tribününde ve protokolünde insanlar yer almak için yarış halindeler ama bizim amatör karşılaşmalarımıza davet ile dahi gelmiyorlar peki ne yapacağız şimdi. Biz bu zorluklar içerisinde kendi gayretimizle Avrupa ve Dünya Şampiyonalarında derece yapan birçok başarılı sporcu yetiştiriyoruz. Daha kaliteli ve düzenli imkânlarla üst düzey başarılar elde edebiliriz. Ben sadece tekvandonun teknik işleri dışında spor politikaları ve misyonları içinde mücadele ediyoruz. Ben kendi ilimde spor politikalarının değerlendirildiği bir platforma davet edilmedim. Türk sporunun kırsala yatım yapıldığında kalkınacağını düşünüyorum. İllerimizin coğrafyasına insan modeline ve karakteristik özeliklerine ve yatkınlıklarına göre spor tesis ve planlamalarının yapılması durumunda olimpiyatlarda gerçek başarıyı yakalayacağımızı düşünüyorum. Bu konu meraklanan olursa projelerimizde hazırdır. Bu projeleri açıklayıp da başkalarının kopyala yapıştır yapmasını da istemiyorum.”
 
‘Altın harflerle yazılacak başarılarım var’
 
“Ben hayatımı tekvando ya ve ilimin gençlerine bu sporu aşılamayı vatanını seven saygılı, ailesine karşı yükümlü, büyüklerini seven ve sayan kendine güvenen otokontrolü yüksek bir birey olmalarını sağlamak ve enerjilerini düzgün yollarla alıp faydalı gençler olmasını sağlamaya çalıştım. Ben emeklerimle, Ordu’da tekvando sporunun gelişmesini yaygınlaşmasını ve tek elden kurtulmasını sağladım. Sayısız antrenör, hakem ve spor adamı ve yöneticisi yetiştirdim ve topluma kazandırdım. Ordu spor tarihinde altın harflerle yazılacak başarıları Ordu’ya kazandırdım. Ama kimse bizi fark etmedi bile... Ben kendi kendimi mutlu ettim gereken önem ve saygınlığı maalesef ilimizden görmedik ve dikkate alınmadık. Ben buna rağmen yılmadan yoluma devam ettim Allah ömür verirse de bundan sonra şartlar ne olursa olsun devam edeceğim.”
 
Serhan Demir / Ordu Olay
Hüseyin Öztürk tarafından yazılan bu haber, 1532 defa okunmuştur.


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Orduspor - MoRBeYaZ.NeT ve Yöneticileri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Yorum yazanlar site kullanım koşullarını kabul etmiş sayılır.

Diğer Yerel Sporlar Haberleri

Tümü
Minikler Umut Veriyor Minikler Umut Veriyor
Minik sporcular, hem kendi hem de kulüplerinin başarısını devam ettirmek için çalışmalarını sürdürüyor.

ORDUSPOR - BUCASPOR
Tarih : 07 ARALIK 2014
Saat : 13:30
Stad : ORDU 19 EYLÜL

Puan Durumu - Canlı Skor - Fikstür
Bizi Takip Edin :
Kalan Süre:

ANKET

Ziya DOĞAN sizce başarılı olabilir mi ?Reklam Alanı

Reklamlar

Sitede yeralan haber ve içeriklerin izin almaksızın kullanılması yasaktır. Site yapılan yorumlardan yorum sahipleri sorumludur. Bu site Orduspor Taraftar Sitesidir. Resmi Siteyle bir ilgisi yoktur. (c) 2005 - Altyapı : Mydesign Haber Sistemi

Adres : Bucak Mahallesi. 431 Sokak. No :2/1 52200 ORDU Siteyle ilgili bilgi almak için admin@morbeyaz.net mail adresini kullanabilirsiniz.
Tel :-
Faks : -
Bu site 0.093 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]